Web3 to hasło będące w ostatnich miesiącach na ustach wszystkich.
Zdecentralizowany internet, razem z innymi buzzfrazami pokroju Metaversum, NFT, kryptoassety czy PFP stał się prawdziwym monopolistą w sektorze trendów. Nawet jeżeli dojdzie do zmiany hegemonii i pojawi się kolejna inicjatywa rozpalająca umysły milionów ludzi na całym świecie, jedno jest pewne - projekty, kultura czy nawet internetowe społeczności powstałe dookoła Web3 nie znikną, ale co najwyżej znów zapadną się w jeszcze większą niszę.
Zarówno Web3, jak i cały fenomen tego zjawiska, nie może być analizowany osobno od kultury która za nim stoi, tak jak ciężko odciąć (pomimo bardzo idealistycznych założeń) Web3 od biznesu. Muzyka, film, zawody przyszłości, społeczności (kiedyś nadające internetowe narracje w postaci pozornie śmiesznych demotywatorów, obecnie potrafiące całkiem skutecznie wpływać na ogólnoświatowe wydarzenia - zarówno w tym dobrym, jak i złym sensie) to wszystko składa się na fascynujący miks kultury, biznesu oraz nowych technologii, które potrafią zaskoczyć nawet swoich twórców i twórczynie. Ukrycie tego wszystkiego pod niezwykle wyhajpowaną ostatnio nazwą Web3, wydaje się naturalnym krokiem ewolucji, ale to kolejne lata i projekty pokażą czy nie jest to po prostu wydmuszka. W końcu głosów krytycznych nie brakuje. Całe szczęście, bo te pojawiają się w niemalże idealnym momencie i są wyraźnie słyszalne. Po latach wiemy, że bardzo ich brakowało kiedy świat zachłysnął się mediami społecznościowymi.
Natomiast dla badaczy dóbr cyfrowych oraz internetowych trendów, 2021 rok jest chyba najlepszym timelinem do prowadzenia tego typu działaności i angażowania się w projekty z tym związane. Takim właśnie projektem jest Digital Data Glitch.
Zapraszam do analiz najbardziej intrygujących zagadnień ze świata Web3. Co dwa tygodnie otrzymasz mail z pięcioma linkami - będą to nie tylko artykuły, ale też podcasty, grafiki, raporty, linki do intrygujących projektów czy książki. Wszystko to, wraz z komentarzem, pomoże zrozumieć Tobie rozmaite zagadnienia związane z Web3 i kulturą powoli wytwarzającą się dookoła tego fenomenu. Nie stawiam na wiadomości i wszechobecny szum, ale materiały będące aktualne jeszcze długo po dacie ich pierwotnej publikacji.
Tematy, których możesz spodziewać się w kolejnych wydaniach:
Jak rozumieć dobra cyfrowe i dlaczego ktoś chce zapłacić milion dolarów za śmieszny obrazek z internetu?
Czy muzyczne NFT czeka rewolucja podobna do tej, która towarzyszy materiałom wizualnym takim jak zdjęcia profilowe czy cyfrowe obrazy?
Czy nazwa Play To Earn ma rację bytu? A może to zjawisko jest po prostu czekającą na pęknięcie bańką?
Czy w Polsce mamy inicjatywy związane ze światem Web3?
Dlaczego ekonomiści są jednymi z najbardziej poszukiwanych zawodów w blockchain gamingu?
Czy a16z to faktycznie jedyny fundusz tak mocno “pompujący” temat Web3?
Dlaczego wybrałam liczbę 5? Niech za odpowiedz posłuży mi cytat z eseju Davida Perell’a, “Against 3X Speed”:
się witam :)