DDG #14 - Ten o przyszłości Web3, przenośnych komputerach i reanimacji Metaversum
Już trochę czasu minęło od Next Block Expo (a po drodze zahaczyłam jeszcze o bardzo, bardzo średnie Web3 Conference) konferencji którą spędziłam zupełnie inaczej niż zazwyczaj - schowana w strefie networkingowej, słuchając historii, przeglądając dane i patrząc z czym przychodzą founderzy takich projektów jak Challenger Project, v3chta, KsoX czy Game Swift. Poziom był bardzo zróźnicowany, podobnie jak potrzeby samych zespołów, natomiast mocno zaskoczył mnie optymizm, nieoglądanie się na bear market (lub traktowanie go jako "focus time") i cały wachlarz zagadnień, które founderzy probowali rozwiązać. Wnioski:
W 2023 w porwnaniu do Q1/H1 2022, jest o wiele mniej abstrakcyjnych pomysłów typu "budujemy metaverse". Stawia się na budowanie rozwiązań DeFi lub lojalizację (tu głownie poprzez NFT, ale konkurencja ogromna).
Lepsze przygotowanie zespołów pod względem trakcji (np. slajdy z realnymi danymi), pokazanie case studies (nawet na bardzo wczesnych etapach projektów) i częsta rezygnacja ze “baśniowych” slajdów z TAM i tym ile % rynku dany startup zagarnie w ciągu kolejnego roku lub dwoch.
Nie wiem czy była to specyfika konferencji (zreszta, nie tylko NBXa), mój "nos" do umawiania spotkań przez Brellę czy efekt spadku zainteresowania projektami NFT, ale po raz pierwszy od ponad dwóch lat nie spotkałam na konferencji żadnego projektu, którego MVP było by wypuszczanie 10k obrazków. Jeżeli już gdzieś pojawiał się ten format, było to w charakterze pomysłu na lojalizację, lub było dodatkiem do dyskusji o grach (ale też - często powracaliśmy tu do tematów budowania społeczności i lojalizowania fanów/ek).
(Trochę prywatna obserwacja, ale w temacie zagadnienia "signal-to-noise" ratio bardzo ważna) Twórcy i twórczynie bardziej skupiają się na swoim poletku, wypisując się z martwych społeczności do których nie moga / nie chcą nic wnieść. O ile w zeszłym roku było to spowodowane informacyjnym tsunami, tym razem jest to efekt chęci skupienia się na tworzeniu i pogodzenia się z tym, że dzieje się / działo się po prostu za dużo. Negatywny efekt? Zauważam znaczny spadek w kontekście researchu potencjalnej konkurencji - i to nie pod kątem dokładnych analiz, ale np. w prostej znajomości competitor landscape. Auć.
Przyznam się - klimat przypomniał mi amsterdamski Devconnect na tyle, że mocno rozważam wyjazd na kolejną odsłonę, tym razem w Turcji (i obowiązkowo wcześniej - EthWaw). O ile sourcing teamów można robić na Twitterze, Discordzie, Lensie czy Substacku, wiele z tych 15 minutowych spotkań przyniosło większą wartość niż wymiana wiadomości na Tele czy Ćwierkaczu.
Tydzień po NBX wraz z Piotrem Misiurkiem, Panem Paragrafem z GameSwifta oraz Jarkiem z G2A, przyszło nam rozmawiać o Web3 Gamingu . Rozmowa o wiele bardziej dojrzała niż ta sprzed dwoch lat:
Composable Culture
W zeszłym numerze zapowiedziałam skupienie się na temacie kultury złożonej ("komponowalna" w języku polskim brzmi straszliwie) i w ten temat świetnie wpasowały się te dwa niepozorne Tweety:
Kontekst: Steam Deck i przenośne "komputery" w postaci Asus ROG Ally mogą w przyszłości stać się całkiem poważnym graczem w segmencie stworzonym oraz zdominowanym przez Nintendo Switch (w tym momencie ponad 125 mln sprzedanych egzemplarzy). Co za tym idzie - dla gier Web3 może to oznaczać "wyjście" do szerszego grona klientów. Steam znany jest z niechęci do technologii Web3 (oraz, ostatnio też AI), ale nie blokuje instalowania innych platform dystrybucyjnych na swoim urządzeniu, z czego korzystają EmuDeck czy Epic Game Store.
Co za tym idzie - może to właśnie przenośne PCety będą miejscem w którym odpalenie (oraz cały proces związany z pozyskaniem użytkownika czy dystrybucją) "Steam for Web3 Gaming" będzie miało sens? Na ten moment odbiorcy i odbiorczynie Steam Decka są chętni do eksperymentów, co może pozytywnie rezonować z przestrzenią Web3.
Z tweetem Sinofskyego kojarzą się od razu dwie rzeczy:
Oraz wczesne reakcje np. na konsolę Nintendo DS (polecam wgłebić się w temat tutaj w świetnym odcinku podcastu Retronauts). Nikt nie był w początkowej fazie zainteresowany urządzeniem, a to finalnie sprzedało się w liczbie ponad 150 mln egzemplarzy (jeżeli zliczymy wszystkie iteracje w postaci DS, DS Lite, DSi and DSi XL) i do dziś jest drugą najlepiej sprzedajacą się konsolą. Nie chce wyrokować sukcesu / porażki Apple z Vision Pro, ale historia ładnie pokazuje, że akurat w tym przypadku, cały budżet wydany na developement produktu może okazać się dość odłegła inwestycją w przynoszącą zwyski przyszłość. Nawet jeżeli ta przyszłość jest jeszcze bardzo, bardzo daleko.
Ciekawostka i łącznik z technologią Web3 - Sterling Crispin, będący autorem popularnego tweeta dotyczącego pracy nad AVP, jest również artystą sprzedającym swoje prace mi.n. na Objkt, SuperRare czy Foundation.
Na koniec ciekawostki:
Understanding cryptocurrency fundraising by Russian militias in wake of Wagner rebellion - jeden z podpunktów w newsletterze, a cały research dotyczący krypto dotacji dla Rosji można znaleść tutaj.
Little Boredom Can Be a Dangerous Thing - "Almost a year ago I asked myself a question - How can I make the most out of the bear market? After reading dozens of articles, listening to countless hours of podcasts, and delving into the depths of crypto Twitter I had some ideas... but no clear plan.". Polecam tym, którym w obecnej sytuacji rynkowej uciekła perspektywa.
Metaverse to be harnessed for UK fusion energy development + China Mobile establishes metaverse industry alliance - "With the digital twin, scientists and engineers should be enabled to create a robust design in the immersive and connected virtual environment that it offers, i.e. the industrial metaverse." + "By leveraging its advantages in 5G and VR and AR technologies, Migu will cooperate with China Mobile's Fujian branch to build Xiamen into a benchmark for metaverse construction and help make it a "high-quality, high-value, modern and international" city with digital intelligence." a.k.a porażka (?) Mety jako olej napędowy dla branży. Co ciekawe, pomimo buzzword bingo w artykułach (AI, AR itp.) oraz na slajdach, nie pojawiają się tutaj frazy związane z Web3. Zatem albo blockchain będzie schowany w backendzie (jeżeli w ogóle się tam pojawi) albo o decentralizacji nie będzie w ogóle mowy. Ewentualnie czeka nas przyszłość Web 2.5 - temat wart poruszenia w którymś z następnych newsletterów.
Ciekawy jest też wątek Unity, który po applowskim WWDC też ma dobrą passę. Czy w związku z trwającą hegemonią projektow infrastrukturalnych, jest szansa na nowego gracza w tej lidze?