DDG #12 - Ten o rodzajach gier, konferencjach, portfoliach inwestycyjnych oraz najciekawszych Twittach
Cześć,
Na tak długą przerwę nałożyło się niestety parę czynników - od sezonu konferencyjnego, natłoku pracy po wirusa, który na prawie trzy tygodnie wyciągnął mnie ze świata żywych. Ominęły mnie przez to atrakcje takie jak Polka Decoded czy śledzenie lamentów związanych z bankructwem Voyagera, czyli kolejnej “ofiary” w tegorocznym cyklu upadków. Wystarczyło też na pięć minut zamknąć oczy, aby przegapić bankructwo Celsiusa i upadające domino kolejnych projektów. Oberwało się niestety też regularności newslettera, który dalej będzie wysyłany, ale raczej losowo - plan minimum zakłada DDG raz w miesiącu. Focus - dalej to będa najciekawsze treści jakie wpadną mi w oko w temacie Web3, ale doprawione własnymi znaleziskami zwiazanymi z projektami z którymi w danym momencie współpracuję.
Nie umarłam na FOMO, nie zabiła mnie nieobecność na CoinGecko oraz nie przygniotła mnie cyfrowa góra nieprzeczytanych newsletterów i raportów (nad tym jednak ubolewam najbardziej). Przez dwa tygodnie byłam w stanie jedynie surfować po strimingowych oceanach, z naciskiem na ofertę z lat 90, i obserwować w jakich rolach i jak opisywany jest tam internet, lub jak poetycko okreslali go analitycy “Information Superhighway”. Scenarzyści The Cable Guy zrobili to chyba najlepiej:
The future is now! Soon every American home will integrate their television, phone and computer. You'll be able to visit the Louvre on one channel, or watch female wrestling on another. You can do your shopping at home, or play Mortal Kombat with a friend from Vietnam. There's no end to the possibilities!
Wczęsniej jednak odwiedziłam m.in Met Ams, które bylo zupełnie innym doświadczeniem niż Devconnect. Ten pierwszy lawirował pomiędzy łączeniem wizji, marketingowych usecasów z monetyzacją oraz zamianę użytkowników i użytkowniczek na ambasadorów/ki marki i mitycznych/e 1000 True Fans. Od razu przypomniały mi się pierwsze zachwyty nad social mediami - mocno zawiało też klimatem pierwszych konferencji social mediowych sprzed 15 lat. Met Ams pokazał mi też jak bardzo środowisko Web3 jest podzielone. Aby czynnie uczestniczyć w zjawisku nie trzeba już znać technologicznych njuansów (co dość często pokutuje włamami na portfel) - wystarczy marketingowa wiedza z naciskiem na budowanie społecznosci (tzw. święty gral) oraz klasyczne podstawy założenia walleta.
Cztery dni w Amsterdamie umocniły mnie w przeświadczeniu o tym, że w nadchodzących miesiącach (roku?) możemy spodziewać się:
Fali influencerów/ek stających się nagle ekspertami/tkami od Web3 - to zjawisko już istniejące, ale w Q3/4 wejdzie jeszcze mocniej. Nie wiem czy gorsze jest to, czy wszelkiego rodzaju oszustwa uprawiane przez influencerów.
Mocnego podziału w środowisku - z jednej strony jeszcze większa ilość “plemion” skupionych dookoła pewnych zagadnień / obszarów, a z drugiej - każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie (szansa na obniżenie bariery wejścia). Widać to już np. po konferencjach.
Gaming / doświadczenia metaversowe i cała “produktowa” układanka dookoła nich (o czym pisałam w jednym z poprzednich wydań) są kluczowe dla popularyzacji web3 - tu ciekawostka: są już inicjatywy operujące na rynkach lokalnych i chcące “podbierać” właśnie tam użytkowników Robloxa / Minecrafta np. Vorlds (porywają się na Indie).
To wszystko może wydawać się oczywistymi oczywistościami, ale będzie miało znaczący wpływ na:
1) Postrzeganie zjawiska Web3 i pokrewnych (PR, sentyment, rodzaj dyskusji)
2) Tworzenia produktów w tym segmencie (wallety, infrastruktura, rozwiązania obniżające barierę wejścia, systemy płatności, job boardy - duża cześć inispirowana też rozwiazaniami Web2 np. analityka i social listening)
3) Ilość scamów, oszustw i rug pulli (większa ilość niewyedukowanych dostatecznie użytkowników/użytkowniczek będzie będzie przekładać się na większy % scamów)
4) Kierunek przepływu pieniędzy z VC (infrastruktura - z adnotacją: do tego należą też gry/doświadczenia, protokoły).
Te cztery ostatnie punkty są dość ciekawe patrząc w kontekscie mojej pracy w Outlier Ventures i projektów które w tym momencie uczestniczą w naszych basecampach. Mocna inwestycja w zespoły i produkty, interoperatywność pomiedzy projektami oraz (to chyba jedno z najwiekszych wyzwań) tokenomika która działa. Do tego ostatniego dopisuję coraz częstsze inspiracje rynkiem mobile (gdzie zbieramy punkty niemające żadnej realnej wartości, ale po przekroczeniu danego limitu zmieniające się w tokeny crypto - np. Yuser.com). A to dopiero początek.
Outlier prowadzi w tym momencie rekrutacje do kolejnych programów z partnerami z różnych branż. Te które emocjonują mnie najbardziej to:
Mocno zachęcam polskie zespoły do zgłaszania. Nie ma chyba lepszego momentu na dołaczenie do OV i budowy produktu razem z tutejszym teamem niż obecnie trwający bear market. Parę przykładowych projektów uczestniczących w basecampach lub będących ich absolwentami:
Mamy więc w portfolio cały wachlarz rozwiązań wspierający ekosystem Web3, rozbudowany network i inne elementy pomocne w skalowaniu inicjatyw związanych ze zdecentralizowanym internetem oraz jego fazą przejściową (szukałam synonimu na Web 2.5 i ta chyba pasuje najlepiej). Nic tylko się zgłaszać!
Nareszcie ukazał się też wstęp do mojego researchu dot. Many States Of Play. Część pierwszą można przeczytać tutaj. Wersja TL;DR:
Gracze rozkochani w tradycji mogą spać spokojnie - przy takim rozdrobieniu gatunków oraz obecności tak wielu nisz w gamingu Play To Earn nie stanie się standardem.
Play To Earn jest bardzo ciężki/niemożliwy do utrzymania co udowodniły już praktycznie wszystkie projekty. Ciężar wartości w grach (a co za tym idzie - może i w społecznościach?) nie powinien być oparty na ich własnych tokenach, ale na przedmiotach zawierających w sobie najwiekszą wartość ze względu na swoje właściwości.
“Wyjmowanie” swojego wirtualnego zarobku z tytułów takich jak Roblox to przysłowiowy koszmar. Jest tu dużo do zrobienia w kontekście automatyzacji, większego zaufania dla twórców / twórczyń treści i płatności.
W ciągu paru tygodni pojawią się kolejne.
—
Dobre twitterowe wątki z paru ostatnich tygodni:








Next Bloc Expo
Niezmiernie mi miło ogłosić współpracę z Next Bloc Expo co skutkuje m.in. Tą spersonalizowaną stroną specjalnie dla DDG. Od tego numeru informacje o NBE regularnie pojawiać się będą w DDG, ale ponieważ średnio interesuje mnie wklejanie samych informacji prasowych od organizatorów (do ich śledzenia polecam kanał na telegramie) będę sobie analizować co ciekawsze punkty programu i dodatkowe smaczki.
Na ten moment polecam przyjrzenie się osobie Miko Matsumury, czyli jednego z pierwszych ogłoszonych prelegentów i osób zaangażowanych w Gumi Cryptos - jednego z najciekawszych funduszy blockchainowych. GC powiązane jest z firmą Gumi - prominentnym producentem gier mobilnych oraz mocno zainteresowanym tematami takimi jak Metaverse, VR, NFT itp. Spod skrzydeł Gumi wyszła m.in. popularna gra ze świata Final Fantasy, czyli FINAL FANTASY BRAVE EXVIUS. Final Fantasy to marka należąca do Square Enix, czyli firmy nieukrywającej swojej fascynacji rynkiem blockchain gamingu i NFT. Ciekawie się to zgrywa w kontekście masowej adopcji i obniżania wejścia do Web3 dla graczy.
Co do cen biletów i tego jak rosną:
👉 Przedsprzedaż -45%, kończy się 7 sierpnia br.
👉 Super Early Bird -35%, kończy się 7 września
👉 Early Bird -25%, kończy się 7 października
👉 Cena regularna, kończy się 7 listopada
Bilety do nabycia tutaj. Widzimy się w Berlinie (a jeszcze wcześniej - na ETHWarsaw)!